Praktický seznam pro nastávající maminky

15.09.2022

První seznam, který by měla mít každá nastávající maminka je bezpochyby seznam do porodnice.

Tašku do porodnice je doporučováno mít sbalenou zhruba 14 dní před termínem porodu. Určitě není dobré nechávat balení na poslední chvíli. Můžou nastat nečekané situace, kdy nebude čas ani nálada.  Seznam doporučených věcí vám poskytne porodnice, kde se budete registrovat k porodu. Na škodu určitě nebude, pokud přibalíte i něco navíc.

Taška pro maminku k porodu

Pantofle, župan, 2x ručník, hygienické potřeby podle toho, jak je každý zvyklý. Určitě nezapomeňte přibalit balzám na rty a šampon na vlasy. Jemný toaletní papír, papírové kapesníčky, porodnické vložky, jednorázové kalhotky, pohodlnou kojící podprsenku, noční košile klidně dvě nebo tři a jednorázové prsní vložky. Přibalte si nabíječku na mobilní telefon, připravte si hudbu, co máte ráda nebo třeba vaší oblíbenou knihu. Možná na knihu zrovna řada ani nepřijde, ale každý porod a předporodní doba jsou jedinečné a nikdo neví, jak dlouho tam bude. Někdo čeká pár dní, jiný nečeká ani hodinu. Nezapomeňte mít s sebou připravené všechny doklady a něco lehkého k jídlu a pití.

Taška pro miminko

Balení jednorázových plen velikosti 1 pro novorozené miminka, látkové pleny asi 3 ks, dětské vlhčené ubrousky, krém na zadeček, mycí gel, olejíček, teploměr, zavinovačku nebo dečku, oblečení na cestu domů podle počasí. Vezměte v potaz, že váha miminka z ultrazvuku je pouze orientační. Bude se vám hodit oblečení velikosti zhruba 50–56 cm, dudlík je individuální, některé miminka ho milují, jiná ho vůbec nepotřebuji. Vatové tyčinky do uší a nosánku a lehké bavlněné rukavičky, aby se miminko nepoškrábalo. Jemný hřebínek na vlásky. Ne každé miminko se rodí bez vlásků. 😊

Spinkání

Kočárek a dečku, malou hračku nebo muchláčka a zavinovačku. Polštářek se nedává, bude stačit látková plena pod hlavičku. Přebalovací tašku a v zimním období určitě fusak do kočárku.

Postýlku, do ní peřinku, povlečení, případně mantinel nebo nebesa. Vhodným doplňkem nad postýlku je dětský kolotoč.

Přebalování

Komoda s přebalovacím pultem. Ideálně ji umístěte hned vedle postýlky, budete tak mít vše pohromadě. Do komody si můžete dát oblečení pro miminko, zásobu jednorázových plen, vlhčené ubrousky, veškeré hygienické potřeby. Zkrátka vše, co budete potřebovat během přebalování. Nikdy neodcházejte od miminka ležícího na přebalovacím pultu ve výšce. Mohlo by spadnout. 

Koupání

Budete potřebovat lehátko do vany, teploměr do vody, osušku a nějaký mycí prostředek šetrný k pokožce miminka.

K péči o miminko budete potřebovat nůžtičky s kulatou špičkou nebo pilník na nehty. Jemný kartáč a případně hřebínek na vyčesávání šupinek z vlásků. Navštivte určitě lékárnu a pořiďte si pro miminko líh a gázu,  používají se k péči o novorozenecký pupíček. Teploměr a čípky, které se podávají při teplotě. Případně můžete mít v záloze i kapičky proti nadýmání. Abyste předešla dětskému pláči z nadýmání, doporučujeme pečlivě nastudovat seznam potravin vhodných při kojení. Vše, co kojící matka sní se projeví na spokojeném či nespokojeném bříšku vašeho miminka.

Krmení miminek

Pokud budete miminko kojit, máte nespornou výhodu. Nebudete potřebovat lahvičku žádnou. Teplé mléko máte vždy po ruce 😊. Pokud budete miminko přikrmovat kojeneckými mléky, vybírejte lahvičky se savičkou podle věku dítěte. Pro novorozence 0m+, mají pomalý průtok mléka. Prodávají se jednotlivě nebo v sadě s kartáčem, případně se sterilizátorem.

Odpočinek

Doma určitě využijete pro miminko nějakou podložku nebo lehátko, kde bude vaše miminko trávit čas pokud nebude zrovna v postýlce. Oblíbené jsou měkké pěnové puzzle, hrací deky a houpátka. Pro hru s miminkem vám pro začátek bude stačit pár hraček. Můžete se poohlédnout třeba po leporelu, chrastítku nebo hrazdičce.

Cestování autem

Pokud budete s miminkem cestovat autem, neobejdete se bez autosedačky. Dělí se do kategorií podle váhy dítěte. Nezapomeňte přihlédnout i k výšce dítěte. Autosedačkám pro novorozence se říká vajíčka, dají se připevnit ke konstrukci kočárku nebo na nákupní vozík.  Vybírejte takové, které splňují všechna bezpečnostní kritéria. Pokud se rozhodnete koupit autosedačku z druhé ruky, buďte obezřetní a zkontrolujte neporušenost. Vyvarujte se koupi sedačky po autonehodě. Taková sedačka by nemusela být bezpečná.

Jakmile se z kojence stane batole, bude nutné přizpůsobit dům či byt. Na batolata číhá mnoho nástrah v podobě ostrých hran nábytku či elektrických zásuvek. Okna či schody mohou představovat také nebezpečí. Nenechte nic náhodě, předejděte neštěstí. Stačí doma nainstalovat pár šikovných bezpečnostních prvků.

Oblečení pro miminko narozené v letních měsících:

6–8 body s krátkým rukávem

4-6 dupaček

3-4 overálky

1-2 košilky

2 slabší kabátky nebo mikinky – se zapínáním jsou lepší než přetahovací přes hlavu

2 čepičky – ideálně bavlněné a bezešvé

1 bavlněné rukavičky

2-4 páry ponožek

1-2 capáčky – látkové botičky

Miminka narozená v zimě budou potřebovat navíc:

1-2 silnější světříky nebo kabátky

1 zimní kombinéza

1-2 teplé čepičky

1-2 teplé rukavičky

Oblečení pro miminko je potřeba před nošením vyprat v pracím prášku určeným pro miminka. Nedráždí tolik pokožku, jako běžné prací prostředky. Když oblečení vyžehlíte, bude měkké a horká pára ho zároveň zbaví bakterií.

 

Praktický seznam pro nastávající maminky