Jak správně vybrat aktovku do první třídy? Máme pro vás 7 tipů.☝

16.08.2021

Chystáte dítě po prázdninách poprvé do školy, a chcete mít jistotu, že mu koupíte správné vybavení? Máme pro vás 7 tipů, na co si dát při výběru školní aktovky pozor.

  1. Aktovka vs. batoh

Nejprve si rozmyslete, jestli školákovi pořídíte batoh, nebo aktovku. Batoh se hodí spíše pro větší děti, takže pokud to vaše ještě nepřerostlo 115 centimetrů, zvolte raději menší aktovku. Ta je pevnější, a navíc vyztužená, což je pro zdraví malých dětí, vzhledem k rychlému růstu a vývoji páteře, mnohem lepší.

  1. Váha je klíčová

Školní taška by měla vážit maximálně 10 % dětské váhy. U prvňáčka to můžou být třeba jen 2 kila. Vybírejte proto takovou aktovku, která nemá hmotnost vyšší než 1 200 gramů. Ideálně pořiďte co nejlehčí.

 

  1. Tvar jako ulitý

Při výběru aktovky zkontrolujte, jestli je zadní část vyztužená a anatomicky tvarovaná, aby si dítě ze školy nepřineslo na konci roku kromě vysvědčení i bolavá záda. Některé moderní aktovky mají navíc i hrudní pás. Díky němu se děti po cestě do školy nehrbí a aktovka jim na zádech lépe sedí. Zkontrolujte ještě dno aktovky. Musí být pevné a vyztužené, aby vydrželo celoroční nošení učebnic.

  1.  Nastavitelné popruhy

Nastavitelné popruhy jsou nezbytným prvkem správné aktovky. Ideálně by měly být alespoň 4 centimetry široké a polstrované. Při nastavování popruhů si dejte pozor, aby nebyly moc volné nebo naopak moc utažené. Prostě tak akorát.

Popruhy nastavte tak, aby:

  • horní rohy aktovky byly v úrovni ramen
  • plochy popruhů doléhaly na ramena a neodstávaly
  • spodní část tašky nepřesahovala křížovou kost

  1. Taška, která jde vidět

Před nákupem se ujistěte, že má aktovka reflexní prvky. Váš prcek začne dříve či později chodit ze školy sám a možná i po tmě. Reflexní prvky zajistí, že bude dobře viditelný, a zvýší tak jeho bezpečí. V případě, že reflexní prvky na tašce nejsou, dokupte je zvlášť a na tašku připevněte.

  1. Čistá celý rok

Stačí chvilka nepozornosti a aktovka schytá cákanec sladké limonády nebo vody z louže. Pořizujte proto takovou, která má omyvatelný povrch. Taška bude vypadat pořád jako nová a vydrží dítěti déle než jeden školní rok.

 

  1. Strčte pomůcky a svačinu do kapsy

Ujistěte se, že má aktovka hlavní kapsu rozdělenou, aby se daly učebnice a svačina uložit zvlášť. Zase ale nemusí mít nutně dvacet kapes, ve kterých dítě ve výsledku nenajde nic.

 

 

Jak správně vybrat aktovku do první třídy? Máme pro vás 7 tipů.

Související produkty

doprava zdarma ČR
Skladem - U Vás již zítra
1 559 Kč