Jak připravit prvňáčka do školy?

21.07.2023

Proč je tak důležitý správný úchop tužky, pastelky či pera? Dětem se rozvíjí jemná motorika dřív, než nastoupí do školky. Uvolněné zápěstí i první pokusy o kreativní vyjádření začínají okolo 2. roku dítěte. Pojďme se podívat, jaké pastelky, fixy, tužky a pera dokážou podpořit a intuitivně naše děti vést ke správnému úchopu a přispět tak k rozvoji dalších důležitých částí mozku a nervové soustavy.

 

 

První tahy pastelkami

Ideální volbou pro první tahy je pastelka STABILO® woody 3 in 1 či STABILO® woody 3 in 1 duo, která se díky své tloušťce dětem dobře drží a jde snadno smýt z různých typů povrchů, což jistě potěší každého rodiče. V tomto období se rozvíjí manuální zručnost a senzomotorická koordinace dítěte, takže oceníte nejen její velikost, ale i konzistenci tuhy. Má měkčí tuhu, než klasické pastelky a voskovky, takže se hodí i na uvolňovací cviky, krouživé pohyby zápěstím a dá se i rozmalovat štětcem namočeným ve vodě. S touto pastelkou si děti začínají hrát a následně kreslit. Vystřídají tak různé držení psací pomůcky od „kopýtka“ až po „špetkové,“ na které navazují paní učitelky ve škole.

 

Jak nacvičit tlak na pero při psaní?

Na pera se ve škole nesmí tlačit, protože by se mohla rozskřípat, tvořila by kaňky a nebyla by již k užitku. Každý z nás, když se učil psát, slyšel alespoň jednou tuto větu. Přitom to bylo vlastně úplně prosté učení tlaku. Dnes už se spíše setkáváme s pozitivní motivací a učením se ze zkušenosti. Co to znamená? Tlačte děti, tlačte, dokud to jde, abyste získaly tu zkušenost, ten cit. Tlačit na psací pomůcku, a přitom ji nezničit, to snad ani není možné. Ale ano, je. Společnost STABILO vyvinula fixy STABILO® Trio®Scribbi, které mají již ergonomický trojúhelníkový tvar, kterým navádí k fixaci správného úchopu a zároveň mají zasouvací hrot, který dítě učí netlačit. Když dítě moc zatlačí, hrot zajede dovnitř a fixa přestane psát.

 

Jak se správně drží pastelka?

Nebojte se dětem upravit úchop tužky nebo pastelky. Kolem čtvrtého roku se výrazně vyhraňuje lateralita (souhra párového orgánu oko-ruka) a vzniká levá, nebo pravá vyhraněnost. Dítěti se začíná dominantní ruka projevovat ve složitějších úkonech a nejen při kreslení. Můžeme si toho všimnout například i při držení lžíce při jídle.

Předškolákům a postupně i prvňáčkům pomůže ke správnému úchopu ergonomická pastelka STABILO® EASYcolors, která díky trojhrannému tvaru s hranou 9 mm a speciálním ploškám intuitivně dítěti pomáhá ke správnému úchopu. Navíc je k dostání zvlášť pro leváky a praváky.

Předškoláci se učí psát

V první třídě se děti učí psát tužkou, nejlépe ergonomickou, pomocí které se naučí správný úchop. Ergonomická grafitová tužka STABILO® EASYgraph je tou ideální volbou, protože má trojhranný design s neklouzavými ploškami, šíři hrany 9 mm (doporučená velikost pro prvňáčky) a zajišťuje pohodlné a uvolněné psaní po delší dobu. Stejně jako pastelky i tyto tužky mají verzi pro leváka a praváka.

 

Maminko, jaké bude moje první plnicí pero?

Děti po nácviku psaní tužkou plynule přecházejí na plnicí pero či roller. Vhodný je pro ně ergonomický roller STABILO® EASYoriginal, protože je tvořen neklouzavou úchopovou zónou, která podporuje uvolněné držení a zabraňuje únavě svalstva a bolestem ruky při psaní.

 

TIP! Doma, na výletě i na chalupě!

Pokud dítka ve volném čase rády kreslí, nesmí jim v penále chybět pastelky STABILO® Trio® silné, které mají trojhranný tvar a jsou navrženy tak, aby se dětem dobře držely a pomohly je naučit správně používat psací potřeby. Na cesty jsou k dostání také STABILO® Trio® silné krátké, které jsou kratší, skladné a vezmete je s sebou do batůžku na cesty.

STABILO® je přední německá značka psacích a kreslících potřeb nejen pro děti. Je známá svou kvalitou a barevností. Pro své STABILO® fanoušky vyrábí tužky, fixy, pastelky, rollery, kuličková pera, zvýrazňovače, linery a mnoho dalšího.

 

 

Testovaná pera? ANO!

Produkty z řady STABILO® EASY Start testovali učitelé po celé České republice a výsledkem je, že produkty doporučuje 96 % učitelů. Výhodou této značky je to, že STABILO® nabízí produkty nejen pro předškoláky, ale i školáky. Více v tiskové zprávě.

 

Jak připravit prvňáčka do školy?

Související produkty